Ana Sayfa / İşletme Konum Harita Doğrulama / Google Harita Doğrulama

Google Harita Doğrulama

Google Harita Doğrulama

Google harita doğrulama, Google’ın arama sonuçlarında işletmenizin adresinin görülmesini sağlamaktadır. Bu özelliğin kullanımı ile daha çok insan işletmenize kolay bir biçimde ulaşabilmektedir. Bu da ürün ve hizmetlerinizin görünürlüğünü ciddi oranda arttırmaktadır. Google harita uygulamasında ve Google arama motoru sonuçlarında işletmenizin görünmesini istiyorsanız, işletme doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Google konum doğrulama olarak da ifade edebileceğimiz bu işlem sayesinde müşterilerinizin de işini kolaylaştırmakta ayrıca daha geniş bir kitleye ulaşmanızı da sağlamaktadır. 

Google Adres Doğrulama Nasıl Yapılır?

Google adres doğrulama, bir dizi basit işlem sonucunda gerçekleştirilebilmektedir. Bu sisteme doğrulama yapmadan önce, işletmeyi tanıtmak gerekmektedir. Bu adımları yerine getirmek içinse Google Benim İşletmem uygulamasının kullanılması lazım. Peki adım adım Google maps pin ekleme, konum doğrulama nasıl yapılır? Gelin birlikte bakalım.

  • Öncelikle Google hesabınız ile giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Daha sonra Google Benim İşletmem uygulamasına girmelisiniz.
  • Bu adımdan sonra işletmeyi tanımlamaya başlayacağız. Öncelikle açık adres, işletmenin hangi saatler arasında açık olduğu, ne gibi hizmetler sunduğu, ismi ve fotoğrafları gibi gerekli tüm bilgilerin girilmesi gerekiyor.
  • Bütün bu bilgilerin girişi yapıldıktan sonra, doğrulama adımına geçilecektir. Google adres doğrulama adımında, birkaç yöntem kullanılarak doğrulama yapılabilmektedir. 

Doğrulama Adımları

E-Posta Kullanarak Doğrulama: Hem ülkemizde hem de dünyada en çok kullanılan doğrulama adımlarından birisi de e-posta yöntemidir. Google tarafından gönderilen bir e-posta aracılığıyla yapılmaktadır. Bu e-posta yaklaşık 15 gün içerisinde işletmenin adresine iletilmektedir. E-posta ile ilgili kişilere bir Google My Business doğrulama kodu yani pin gönderilmektedir. Bu pini benim işletmem uygulamasına girdiğiniz takdirde doğrulamayı başarıyla tamamlamış olursunuz.

Telefon Numarası Kullanarak Doğrulama: En kısa ve hızlı biçimde doğrulama yapılmasını sağlayan telefon numarası kullanarak doğrulama da sıklıkla tercih edilen yöntemlerden birisidir. Bu yöntem ile işletme için verilen numara kullanılmaktadır. Bu numaraya Google tarafından bir pin kodu gönderilmektedir. Daha sonra bu pin kodu ilgili yerlere girilmektedir. Fakat 2018 yılı itibariyle bu uygulama suiistimaller nedeniyle pasif hale getirilmiştir.

Google Adres Doğrulama Kodu Gelmiyor

Eğer Google adres doğrulama kodu gelmiyor diyorsanız, bu süreçte uygulamanız gereken birkaç önemli adım bulunmaktadır. Öncelikle yakınlarınızda, my business doğrulama kodu kullanarak işletmesini doğrulayan bir esnaf varsa, onun telefon numarasını kullanabilirsiniz. 

İkinci seçenek ise işletmenizin tabelasını kullanmak. İşletmenizin tabelasının fotoğrafını çekerek Google My Business bölümündeki destek kısmına giriş yapın. Daha sonra “En az 14 gün önce posta kartı isteğinde bulundum” bölümüne tıklayın. Buradaki formu doldurun ve işletme tabelanızın fotoğrafını yükleyin. Bu sayede doğrulama işlemlerini başarıyla tamamlayabileceksiniz.

Toplu Doğrulama Nedir?

Eğer işletme sayınız 10’u geçiyorsa, toplu doğrulama özelliğini kullanabilirsiniz. Bu özellikten düzgün bir biçimde yararlanmak için işletmenin bilgilerinin eksiksiz girilmesi gerekmektedir. Doğrulama süreci diğer doğrulama süreci ile benzerdir. 

One comment

  1. Haritadan ulaşım en doğrusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir